Sanki yarın ölecekmiş gibi yaşa. Sanki sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğren. - Mahatma Gandhi 

   0546 233 3558  Demircikara, Tuğba Apartmanı, 1429. Sk. 23/B, Muratpaşa/Antalya

BlogFacebook ReklamlarıEn Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri

En Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri

Uzun zamandır yazmak istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım bu yazıyı tamamlayabildiğim için kendimle gurur duyduğumu dile getirmek istiyorum 🙂

Hem eğitimlerime katılan öğrencilerimle hem de müşterilerimle sohbet ederken en çok aldığım soruların başında gelen bir konuyu kendi tarzımla cevaplamak istedim.

Hocam! “Meta (Facebook/Instagram) reklamlarını verirken en çok dikkat ettiğiniz noktalar neler?”

Bakın arkadaşlar, öncelikle burada anlatacaklarım tamamen kendi deneyimlerim üzerine tecrübe ettiğim stratejilerdir. Herkes için doğru olacak diye bir kaide yok!

Bütçenize, hedeflerinize, ürününüze/hizmetinize vs. birçok değişkene göre stratejiler değişkenlik gösterir. Önemli olan kendi doğrularınızı bulabilmek ve uygulayabilmek.

Hadi başlayalım!

1. Kampanyalar

Hem eğitimlerimde hem de birebir görüşmeler yaparken Meta reklam hesaplarını incelemek adetimdir. Bunu yaparken hem kendim farklı tecrübeler ediniyorum hem de hatalı gördüğüm noktalar varsa söylüyorum. Genellikle ilk gördüğüm şeylerden biri, bir sürü kampanyayla dolu bir Reklam Yöneticisi oluyor.

Satış, potansiyel müşteri, trafik, etkileşim ve bilinirlik için kampanyalar… Anlayacağınız arkadaşlarımız tüm tuşlara basmışlar.

kwHZxK4QX4k8 HeHg2HBdYJEaDsAU7H
En Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri 6

Arkadaşlar, genel olarak neredeyse tüm işletmeler için kullandığım sadece iki kampanya türü var:

 1. Potansiyel Müşteriler
 2. Satışlar

Gerçekten işleri daha da basitleştirmek istiyorsak, Advantage+ Alışveriş Kampanyası genellikle bir satış kampanyası açmanın en iyi yolu olabilir. Hedefleme yok ve tek bir reklam seti, birden fazla reklam kreatifi ekleyerek çok başarılı sonuçlar yakalayabilirsiniz. Yakalıyoruz…

Advantage+ Alışveriş Kampanyası açmadan önce geçmişte minimum 50 dönüşüm (satış) aldığınıza emin olun. Sonuçta bu kampanya türü, geçmiş verilerinize bakarak doğru hedef kitleyi bulmaya çalışacak.

Her ne olursa olsun, reklamlarınızda satış ve potansiyel müşterilere odaklanın. Diğer kampanya türlerini kullanmanız için farklı bir iş modeline sahip olmanız gerekiyor. Mesela bir blog’unuz var ve yemek tarifleri oluşturup paylaşıyorsunuz. İnsanların bu tariflerinizi okumasını, uygulamasını ve diğer insanlarla paylaşmasını istiyorsunuz. Bu iş modeli için Trafik Kampanyası seçerek, performans hedefi olarak “yönlendirme sayfasını görüntüleme” stratejisini seçerek kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Funnel’ın en üstündeki hedefler genellikle paraya harcamaya değmez. E-ticaret siteniz varsa, trafik kampanyası yayınlayarak kaliteli bir trafik almayı beklemeyin. İlla trafik kampanyası açmak istiyorum diyorsanız, “Satışlar – Dönüşüm Sayısını En Üst Seviyeye Çıkar – İçerik Görüntüleme” stratejisiyle reklamlarınızı verebilirsiniz. Nispeten diğer kampanya türüne göre daha kaliteli bir trafik çekebilirsiniz. Tabii bu aksiyonları alırken Meta Pixel’inizin kurulu ve doğru çalıştığını varsayıyorum…

2- Reklam Seti

Reklam seti, bir kampanyanın altındaki ikinci düzey yapıdır. Bir kampanya birden fazla reklam seti içerebilir ve her reklam seti de bir veya daha fazla reklam içerebilir. Eğer 15 kampanya oluşturursanız, bu en az 15 reklam seti anlamına gelir. Bu da yönetmesi ve kontrol edilmesi açısından bazı sıkıntılar doğurabilir.

Ama ayrıca, her biri 10 reklam setine sahip iki kampanyanız da olabilir. Belki bu kimine göre abartılıdır ama dijital pazarlamacılar bunu sıkça yapıyor. Benim de denediğim zamanlar olmadı değil 🙂 Çoğu durumda, bu tamamen gereksiz olabiliyor.

Örneğin, kitlenizi segmentlere ayırmak için birden fazla reklam seti oluşturuyorsanız, kitlenizin bölünmesine katkıda bulunuyorsunuz demektir. Bu, reklam harcamalarınızı daha az verimli hale getirir. Bu yüzden genelde aynı amaca hizmet eden hedef kitlelerinizi birleştirmek, hem reklam bütçenizi daha verimli harcamanıza hem de mesajınızı odaklı kitlelere göstermenize yardımcı olur.

nSyZy U CauxjLQESOXOTTC4lnwVL4MqVmGnfbSh7RiNaBrVAosiURKl0EJPVPDFTI3FNhW3vU6u JAqB9XQ2mo4aUVY001kWUihaI3nC z5MhAFEY5FsTc VLGOS1ldKee cs61SjoJo1vbuR9GnB0
En Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri 7

3- Hedefleme

Hedef kitleler… Eskiden çılgınlar gibi hedef kitleler yaratıp test etmek için heyecanlanırdık. Yukarıda Reklam Seti bölümünde koyduğum ekran görüntüsünde olduğu gibi…

İnanın artık zaman kaybı! (Kişisel görüşüm)

Geçmişte kesinlikle bir mantığı vardı ve başarılı sonuçlar elde ediyorduk. Ama artık yeteri kadar dönüşümünüz varsa, bırakın Meta bunu sizin için halletsin. Advantage+ Audience (Advantage+ Kitle) kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Bunu yaparken bazı kitle kaynakları sağlayarak algoritmaya yardımcı olabilirsiniz.

6Q4rEq6iBRKEbJIjCNobrz 4Bea V6qHoBtTkzGG 3mcgupk6qXQ5H4PpN0RugL2ogycEmHWwMyMefcHPwxjKpq hLtOhhv0OYCseaJZqpkxxQOI62kiS p 3yagNRDZIHm2KZsVr5 r8lrLyuoBOo

Yine de orijinal hedef kitleler seçeneğiyle devam etmek istiyorsanız (ki biz de hala kullanıyoruz), çok fazla daraltma yapmamaya özen gösterin. Bırakın Meta Pixel özgür kalsın!

Ayrıca, Remarketing (yeniden pazarlama) çoğunlukla artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Ben ısrarla açsam da eskisi kadar verimli dönüşümler alamıyorum. Özellikle Advantage kampanyamız aktif ise remarketingten verimli sonuçlar almak daha da zorlaşıyor. Çünkü Advantage remarketing gibi de çalışıyor.

Algoritma artık o kadar akıllı ki, dönüşüm geçmişinize, piksel verilerinize ve önceki etkileşimlere dayalı olarak insanları otomatik olarak hedefliyor. Bu, Advantage+ Alışveriş veya Advantage+ Audience ile hedefleme girdileri sağlamadığınızda bile geçerli.

Hedef kitle stratejinizi basitleştirin. Ayrıntılı hedefleme yapmanın eskisi kadar etkili olmadığını siz de biliyorsunuz. Harika bir demografi, ayrıntılı ilgi alanı ve benzer kitle kombinasyonları oluşturacağım diye vakit kaybetmeyin.

Vaktinizi kreatife ayırın! Reklamda kullandığınız görseli, videoyu, mesajı ya da web sitenizdeki açılış sayfasını daha verimli hale getirmeye odaklanın.

4- Bütçe

Herkesin bütçesi kendine…

ovI04IaqFZerSo1yYArulZlmYzzEsSJt6egJiDIQItXVl1 K4

Arkadaşlar, pazarlama tek başına yaratıcı bir kreatifle ya da doğru bir hedefleme ile başarılı olacak bir şey değil. Bunların hepsini bir puzzle’ın parçaları gibi düşünün. Maalesef biri eksik ya da tam anlamıyla olmadığı zaman başarılı sonuçlar elde etmemiz zorlaşıyor.

Hedef kitlen harika, mesajın ve görselin net! Ama reklam bütçen yeteri kadar dönüşüm alman ve algoritmanın öğrenmesi için yeterli değilse, bu durum seni biraz üzebilir.

Biliyorum! Çoğunuzun bütçesi sınırlı. Belki de içinizden şunu soruyorsunuz: “Ne kadar bütçe ayırmalıyım?” İnanın bana, bunun net bir cevabı yok. Bulunduğunuz pazar, hedef kitle, ürününüzün/hizmetinizin rekabet durumu gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak bir çalışma yapılmalı.

Size net bir tavsiyem şu olacaktır:

Bütçenizi gereksiz birçok kampanya ve reklam seti arasında dağıtmayın! Sonra kötü sonuçlardan ve öğrenme aşamasından çıkamamaktan şikayet ediyorsunuz. Ha, bazen öğrenme aşamasından çıkamasa da gayet güzel sonuçlar aldığımız kampanyalarımız da var…

Daha az kampanya oluşturun. Daha az reklam seti oluşturun. Kampanyalar ve reklam setleri arasında dağıttığınız bütçenizi daha az hedefle birleştirerek kullanın. Hedef kitle birleştirmesi yapmaktan çekinmeyin. Bu, algoritmanın öğrenmesine ve optimal sonuçlar üretmesine yardımcı olacak kadar harcama yapma şansınızı artıracaktır.

5- Reklam (Mesaj, Kreatif)

meta reklam
En Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri 8

Meta, tek bir reklam seti için altıdan fazla reklam oluşturmanın bir faydası olmadığını söylüyor. Ben Meta’nın yalancısıyım… Eğer bütçeniz düşükse, bu altı reklam bile bütçenizi o kadar böler ki, sonuçlar hiç istemediğiniz gibi olabilir.

Algoritma bu reklamlardan birini veya birkaçını oldukça hızlı bir şekilde seçecek ve onları kullanacak. Açıkçası seçtiği reklamların kesinlikle daha etkili olduğundan değil, algoritma o an bir şeyleri seçmek zorunda 🙂

Birden fazla reklam fikriniz varsa, birden fazla reklam oluşturun. Ama minimum altı tane oluşturmanız gerektiğini düşünmeyin. Geçmiş verilerinize ve tecrübelerinize bakarak buna karar verebilirsiniz.

Bazen, iki veya üç reklam oluşturup onları yayınlamak en iyisidir. Ki ben öyle yapıyorum. E-ticaret reklamları yapıyorsam kesinlikle social proof (sosyal kanıt) yani müşteri yorumlarından kreatifler yapıyorum. Ürünlerle beraber kullanıcı yorumlarını gösteriyorum. Direkt katalog seçip ürünlerimizi gösteriyorum. Ya da en çok satan ürün setleri yaratıp onların reklamını veriyorum. Bu fikirler çoğaltılabilir…

Sonuç olarak kreatiflerinizi test etmelisiniz. Sonuçlardan memnun olmazsanız reklamınıza farklı kreatifler ekleyebilirsiniz. Öğrenme aşamasına tekrar gireceğini biliyorum. Ama zaten reklamdan memnun değilsiniz. O yüzden bu durumu önemsemeyin. Ekleyin gitsin.

Varsa takıldığınız bir nokta bana ulaşabilirsiniz 🙂

6 thoughts on “En Basit Haliyle Meta Reklam Stratejileri

 1. Öncelikle, bu kadar kapsamlı ve detaylı bir yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. Meta reklamları hakkında verdiğin stratejiler gerçekten çok değerli ve kendi tecrübelerimle de örtüşüyor. Özellikle kampanya türleri ve hedefleme konusundaki basit ama etkili yaklaşımın çok faydalı. Reklam bütçesinin verimli kullanılması konusunda verdiğin ipuçları da oldukça yerinde.

  Advantage+ Alışveriş Kampanyası ve Advantage+ Audience kullanımının önemine değinmen bence çok kritik. Ben de bu kampanyalarla oldukça başarılı sonuçlar elde ettim. Ayrıca, kreatiflere daha fazla odaklanmanın ve hedefleme stratejilerini basitleştirmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulaman, dijital pazarlamacılar için gerçekten altın değerinde.

  Tekrar teşekkürler ve bu harika içeriklerin devamını dört gözle bekliyorum!

 2. Hiç bilmeyenlerin bile konu hakkında fikir edinebileceği ve çok önemli püf noktaların olduğu bir yazı olmuş.

  Reklam seti ve reklamların ekstrem çoğaltılmasına değinmenize sevindim. Aşırı sayıda reklam seti ve reklam, algoritmanın her birine yeterli veri toplamasını zorlaştırabilir, bu da performansın düşmesine yol açabilir. Bu bütçe kullanımını da olumsuz etkileyecektir. Reklam setlerinde bütçe dağılımında dengesizlik oluşabilir. İşleri bu kadar karıştırmak tabii ki kampanyaların yönetimini de zorlaştıracaktır. Bundan dolayı algoritmaya yardımcı olup onun işlerini kolaylaştırarak kampanya, reklam seti ve reklam kurgularımızı yapmalıyız.

  Bu konulara dikkat çektiğin için teşekkürler, kesinlikle devamı gelmeli.. ????

 3. Güncel ve nokta atışı bilgiler olmuş. Emeğinize sağlık. Yazı için teşekkürler. 🙂

 4. Gerçekten ilk defa kampanya oluşturacak biri için yazılmış gibi. Sade, akıcı aynı zamanda nokta bilgilerle dolu. Eline sağlık devamını bekliyoruz…

 5. Okuması keyifli, dili güzel, bilgiler net ???????? Kesinlikle tecrübelerimle örtüştüğünü söyleyebilirim. Hala trafik ve etkileşim kampanyasında direten, online satış olmasına rağmen DM mesajlarına yönlendiren, ayrıntılıhedef kitle testlerinden bahseden, Advantage+ hakkında bilinmezlik ifade edenler var.

  Deneyim odaklı paylaşımın için teşekkürler, yeni yazıları merakla bekliyorum. ????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir