Sanki yarın ölecekmiş gibi yaşa. Sanki sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğren. - Mahatma Gandhi 

   0546 233 3558  Demircikara, Tuğba Apartmanı, 1429. Sk. 23/B, Muratpaşa/Antalya

BlogFacebook Reklamları9 Temel LinkedIn İpucu

9 Temel LinkedIn İpucu

Öncelikle şu konuda hem fikir olalım: LinkedIn, eski sevgilinize giydirmelerde bulunabileceğiniz bir platform değil! Maalesef çok yakın bir zamanda denk geldiğim bir paylaşımı burada sizinle de paylaşmak istiyorum.

Yorumu size bırakıyorum…. Biz asıl konumuza gelelim. LinkedIni nasıl kullanmalıyız? Neler yapmalıyız? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

1- Bir davetiye gönderirken özelleştirilmiş mesaj ile gönderin.

Bir çok profesyonel ile bağlantı kurmak isteyebilirsiniz. Zaten LinkedIn’nın en büyük amacı da bu. Fakat unutmayın ki bu kişilere günde onlarca davetiye gelmekte. Bu yüzden davetiyenizi gönderirken o kişiye özel bir not yazmanız her zaman yararınıza olacaktır. Mesela bir etkinlikte tanışmış olduğunuz birine davetiye gönderirken hem kendinizi hatırlatmak için hem de o kişinin üzerinde kalıcı bir etki bırakmak için LinkedIn üzerinden o etkinlikte tanıştığınızı belirterek istek gönderebilirsiniz.   

2- Profilinizi daha ilginç bir hale getirebilirsiniz.

LinkedIn profiliniz sadece metinlerden ibaret olmayabilir. Eğer varsa bir sunumunuz, hakkınızda çıkmış bir haber ya da kariyerinizle alakalı bir belgeyi ekleyebilirsiniz. Bu size her zaman pozitif yansıyacaktır.

3- Kişisel hikayenizi anlatabilirsiniz.

Hikayeleştirme her zaman önemli bir faktör olmuştur. Ama burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, hikayeyi profesyonel bir şekilde anlatmak ve uzmanlık alanınızla bağdaştırmak. Ayrıca profilinizin özet bölümünde yeteneğinizle ilgili bilgilere yere vermeniz yararınıza olacaktır.

4- Profesyonellerden tavsiye isteyebilirsiniz.

Daha önce çalıştığınız profesyonellerin veya müşterilerinizin sizi tavsiye etmesi, kesinlikle kariyeriniz açısından çok büyük bir nimet.

Peki nasıl tavsiye isteyeceksiniz?

  1. Profilinize gidin ve profil resminizin yakınındaki düğmenin sağındaki aşağı oku tıklayın.
  2. Açılır listeden Tavsiye talebinde bulunun‘u tıklayın.
  3. Tavsiye istemek için ekrandaki yönergeleri takip edin.
  4. Gönder‘i tıklayın.

Not:Tek seferde en fazla üç bağlantı için tavsiye isteyebilirsiniz. Talep edebileceğiniz veya alabileceğiniz tavsiye sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

5- İşinizle alakalı bilgiler paylaşabilirsiniz.

En azından haftada 1 kez işinizle alakalı haber ya da blog yazısı paylaşabilirsiniz. Bu sizin hem diğer profesyonellerle etkileşimde kalmanızı sağlar hem de popülerliğinizi artırır.

6- Makalelerinizi yayınlayabilirsiniz.

LinkedIn bu özelliği ile size, Bill Gates, Barack Obama, Guy Kawasaki gibi düşünce liderleriyle aynı seviyede bir paylaşım yapma ayrıcalığı tanıyor. Kulağa harika geliyor değil mi?

E hadi o zaman bir şeyler yazın ve paylaşın!

7-LinkedIn URL’nizi kişiselleştirebilirsiniz.

Profil linkinizin karışık rakamlardan ve sayılardan oluşmamasına dikkat edin. LinkedIn linkinizin adınız ve soyadınızdan oluşması size her zaman avantaj sağlayacaktır. Aramalarda kolaylıkla çıkmanıza yardımcı olur. Diğer bir avantajı ise kartvizit veya diğer baskılarda kullanım kolaylığı sağlar.

8- Yeteneklerinizi eklemeyi unutmayın.

LinkedIn’in en büyük özelliklerinden bir tanesi de yeteneklerinizi ve uzmanlıklarınızı ekleyebileceğiniz bir alan olması. Bunları ekledikten sonra sizi tanıyan kişiler de yeteneklerinizi onaylayabiliyor.

Unutmayın! Yetenekleriniz, profesyonellerin gözünde en değerli alanlardan bir tanesi.

9- İş bulabilirsiniz!

LinkedIn üzerinde bir çok iş fırsatı bulabilirsiniz. Doğrudan işe alımlarla ilgili kişilerle iletişime geçebilir ve kendinizi gösterme fırsatı yakalayabilirsiniz. Tabi bunun için profilinizi gerçek bilgilerle ve tam olarak doldurmanız oldukça önemli.

Özenle hazırladığınız LinkedIn profiliniz ile keyifli tanışıklıklar ve başarılı iş bağlantıları yaratmanız dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir